گرداوری ضوابط اجرای سامانه‌های اطفای حریق در ساختمانهای همدان

به گفته پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،ریاست سازمان آتش نشانی همدان بیان کرد: با امضای تفاهم نامه میان این سازمان و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان ضوابط و نحوه طراحی و اجرای سامانه‌های اطفا حریق ساختمانها گرداوری گردید.

گرداوری ضوابط اجرای سامانه‌های اطفای حریق در ساختمانهای همدان

گرداوری ضوابط اجرای سامانه‌های اطفای حریق در ساختمانهای همدان

گرداوری ضوابط اجرای سامانه‌های اطفای حریق در ساختمانهای همدان

محمد رضا بیاناتی ادامه داد: با امضای تفاهم نامه میان این سازمان و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان ضوابط و نحوه طراحی و اجرای سامانه‌های اطفا حریق ساختمان‌ ها گرداوری گردید.
بیاناتی با اشاره به این که اجرای ضوابط و الزامات این تفاهم نامه ازبرای ساختمان‌ هایی که پس از بیست و هفتم بهمن سال نود و هفت دستورالعمل ایمنی دریافت کنند اجباری هست، گفت: تا وقت گرداوری مقررات ملی مرتبط، ملاک و مبنای کار طراحی، نظارت و اجرای سامانه‌های اطفا حریق ساختمان‌ ها این تفاهم نامه خواهد بود.
ریاست سازمان آتش نشانی همدان تصریح کرد: اهمیت حیاتی وجود سیستم‌ های اطفای حریق در ساختمان ‌ها بخصوص با مسیر رو به گسترش بلند مرتبه سازی و هم‌چنین نبود مقررات ملی مستقل در زمینه طراحی و اجرای سامانه‌های اطفا حریق؛ تنظیم و گرداوری آئین نامه‌ای جامع و فراگیر ازبرای جلوگیری از بروز خسارات مالی و جانی به شهروندان را بیش از پیش کرده بود.
وی گفت: سازمان آتش نشانی و خدمت ها ایمنی همدان با درک اهمیت و لزوم این موضوع و با هدف ارائه خدمت ها بهتر به شهروندان پس از ساعت ‌ها فعالیت کارشناسی و برگزاری نشست های مشترک با کارشناسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با در نظر گرفتن استانداردهای ملی و میان المللی، تفاهم نامه‌های قبلی و تجارب گذشته، تفاهم نامه فوق را بمنظور رعایت اصول فنی و اجرایی تأسیسات اطفا حریق در ساختمان‌ ها منعقد کرد.
بیاناتی با اشاره به طبقه بندی سیستم ‌های اطفای حریق ساختمان ‌ها به ۲ سیستم خودکار و غیر خودکار، خاطر نشان ساخت: سیستم اطفای خودکار شامل اسپرینکلر (آب افشان) پایین زن، بالا زن و دیواری بدون دخالت عوامل انسانی و بطور مستقل فعال شده و حریق را کنترل یا اطفا می ‌کند و سیستم غیر خودکار شامل خاموش کننده‌های دستی، رایزر خشک، رایزر تر، رایزر ترکیبی و رایزر مشترک سیستمی هست که توسط ساکنین، نیروهای آموزش دیده و یا آتش نشانان مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد.
وی، الزام بوجود شبکه آب آتش نشانی شامل منبع آب، جعبه‌های آتش نشانی، لوله‌های آبرسانی، شیرهای کنترل و متعلقات در ساختمان ‌ها را از جمله مفاد این تفاهم نامه عنوان کرد.
بیاناتی یاد آور شد: برداشت از این شبکه تنها بمنظور اطفا حریق مجاز بوده و هرگونه برداشت ممنوع هست و اجرای مخازن آب بصورت مشترک تنها در صورت رعایت حداقل حجم آب آماده ازبرای مصرف آتش نشانی بلامانع هست.


 • عضويت در کانال تلگرام

  عضويت در کانال تلگرام …


 • کتاب تشریح سوال های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

  کتاب تشریح سوال های آزمون نظام مهن …


 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي

  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي …


 • جزوه مقررات شهرسازی و معماری ازبرای عبورمرور معلولین

  جزوه مقررات شهرسازی و معماری ازبرای …


 • جزوه ضوابط آتش نشانی ویژه بازار کار معماری و ساختمان

  جزوه ضوابط آتش نشانی ویژه بازار کا …


 • عضويت در کانال تلگرام

  عضويت در کانال تلگرام …


 • CD LABLE (2)

  CD LABLE (2) …


 • NB24

  NB24 …

$(“.ads-slider”).lightSlider({
loop: true,
auto: true,
item: 4,
pause: 6000,
speed: 400, //ms’
controls: true,
prevHtml: ”,
nextHtml: ”,
keyPress: true,
responsive: [
{
breakpoint: 1023,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 767,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 479,
settings: {
item: 1,
slideMove: 1
}
}
]
});
$(“.slide_button .prev”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSPrev”).trigger(‘click’);
});
$(“.slide_button .next”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSNext”).trigger(‘click’);
});

گرداوری ضوابط اجرای سامانه‌های اطفای حریق در ساختمانهای همدان

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمت ها ایمنی همدان با عنوان این که نصب سیستم رایزر تر (هوزریل) ازبرای تمام ساختمان ‌ها و رایزر خشک ازبرای ساختمان‌ های مسکونی چهار سقف به بالا و غیر مسکونی سه سقف به بالا الزامی هست، گفت: نصب اسپرینکلر (آب پاش) در پارکینگ ساختمان ‌های مسکونی با چهار سقف سازه‌ای به بالا و تمام فضای ساختمان‌ های با کاربری غیر مسکونی از دیگر الزامات این تفاهم نامه هست.
وی بیان داشت: ازبرای ساختمان‌ های تا چهارصد متر زیر بنا در هر طبقه یک رایزر مرطوب شامل شلنگ و قرقره و یک رایزر خشک شامل شیر انشعاب و کوپلینگ تعبیه می‌ گردد.
وی با اشاره به ضرورت نصب خاموش کننده‌های دستی ازبرای حفاظت از ساختمان ‌ها و ساکنین آن ها بدون در نظر گرفتن سایر سیستم‌ های اطفا حریق ادامه داد: در ساختمان‌ های مسکونی در هر واحد یک کپسول co2 با وزن حداقل چهار و در پارکینگ‌ ها خاموش کننده پودر و گاز شش کیلویی به تعداد لازم متناسب با وسعت پارکینگ و تعداد استقرار ماشین‌ ها نصب می گردد.
بیاناتی افزود: به موجب این تفاهم نامه مسئولیت سرویس و نگه داری و اطمینان از عملکرد صحیح همه سیستم ‌های اطفا حریق حین بهره برداری بعهده مالک یا مالکین، متصرفان، بهره برداران، مدیر ساختمان یا نماینده قانونی وی هست.
منبع: خبرگزاری مهر

مشاهده منبع ها آزمون نظام مهندسی

مباحث آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

نوشته گرداوری ضوابط اجرای سامانه‌های اطفای حریق در ساختمانهای همدان نخستین دفعه در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *