نظارت ساختمان

یکی از مهمترین و کلیدی ترین موارد در ساخت و ساز نظارت ساختمان هست که توسط مهندسان ناظر براساس قوانین و ضوابط انجام می شود. ازبرای نظارت ساختمان مانند هر پروژه اجرایی باید قوانین و الزاماتی وجود داشته باشد که یکپارچه و منسجم بوده ازبرای همه مهندسان کارفرمایان و پیمانکاران کاملا واضح و شفاف ارائه شود. مهندس ناظر در قسمت نظارت ساختمان نقش حساس و کلیدی را ایفا می کنند و بهتر هست به نحوه نگارش دستور کار، گفته مرحله ای، نکات کلیدی نظارت، چک لیست بازدید مهندس ناظر  و سایر موارد کاملا آگاهی و تسلط داشته باشند.

چک لیست های مورد احتیاج، مسائل حقوقی و فرم های مربوط به نظارت ساختمان ازبرای مهندسان ناظر طراح و مجری ابزارهایی با اهمیت و حساس محسوب می شوند و باید براساس قانون تنظیم و تدوین شود.

اهمیت نظارت ساختمان

بعضی مهندسان و ناظران ساختمان شناخت کافی از مفاهیم و مطالب موجود در آیین نامه ها، نشریات و مقررات ملی ساختمان ندارند و به همین دلیل در امور اجرایی و نظارت ساختمان دچار مشکلات عدیده ای می شوند.

نداشتن اطلاعات و تجربه کافی در اجرا و نظارت نتیجه ای جز ساخت و سازهای غیر اصولی، ناایمن و بی کیفیت به همراه نخواهد داشت و تخریب ها و ضررهای بسیار ناشی از وقایع طبیعی مانند زلزله و سیل در پی خواهد داشت.

مهندسان ناظر باید بدانند تا زمانی که جایگزین ناظر انصرافی انتخاب نشده به این دلیل که پروژه نمی تواند بدون ناظر باقی بماند مسئولیت نظارت پروژه همچنان بر عهده ناظر اول هست.

یکی از قوانین با اهمیت در نظارت ساختمان این هست که قبل از شروع هرگونه تغییر در ملک مانند تخریب، تفکیک، حصارکشی، ساخت و ساز و … ازبرای دریافت پروانه الزامی هست که قبل از شروع گودبرداری، در صورتی که املاک مجاور قدیمی بوده یا امکان بروز حادثه وجود داشته باشد حتما(تامین دلیل) ساختمان های اطراف گرفته شود.

الزامات نظارت ساختمان

مهندسان ناظر ازبرای مهر و امضای نقشه ها باید جمله (تایید نقشه های طراحی و محاسبات مجوز اجرا نبوده و مالک موظف هست مسیر قانونی را ازبرای پروانه یا اصلاح پروانه طی نماید) را در کنار امضای خود درج کنند.

درصورتیکه مالک یک سقف اضافه کند و از صلاحیت ناظر خارج شود، باید در قالب یک نامه این موضوع به سازمان عنوان شود که ساختمان به دلیل افزایش سقف یا زیربنا از صلاحیت ناظر خارج شده و تقاضای انتخاب ناظر تازه شود.

مسئولیت مهندسان ناظر معمار و نقشه بردار قبل از گودبرداری شروع می شود که انجام وظایفی مانند کنترل بر و کف پیشروی طولی یا عرضی، درز انقطاع و تطبیق تیپ نقشه ها با زمین و سایر موارد می باشد.

درصورتیکه ناظر تغییر کند، ناظر تازه باید از مالک تقاضا کند تا مرحله ای از کار را که ناظر قبلی نظارت داشته هست به تایید و مهر و امضای وی برساند.

وظایف مهندسان ناظر

فرض کنید مالک یک سقف به ساختمان پنح سقف اضافه کند، ناظر قبلی در کارت نظارت باید تا سقف پنجم را تایید و مهر و امضا کند.

باید توجه داشت که وظایف مهندسان ناظر ساختمان در عین حال که معلوم و شفاف هست، مسئولیت‌ها و عواقب بسیاری را در پی دارد و متاسفانه اغلب مهندسان ناظر از این مسئولیت ها بی‌ خبرند.

نداشتن آگاهی کافی درمورد وظایف و مسئولیت های حرفه ای که در پی آن مسئولیت‌های اداری، حقوقی و انتظامی  را در بر خواهد داشت، ممکن هست افراد را تا مدت وقت های مدیدی دچار دردسر و چالش کند.

وظیفه مهندسان ناظر تنها نظارت بر اجرای ساختمان در حال ساخت نبوده و باید بدانند شرح وظایف و مسئولیت‌های بسیاری را حتی پس از ساخت به عهده خواهند داشت.

مواردی مانند معرفی ناظر، عقد قرارداد و شروع به کار، آموزش مسیر اجرایی نظارت بر ساختمان از عقد قرارداد تا مرحله تخریب ساختمان و اقدامات قبل از صدور مجوز و عملیات ساختمانی ازبرای مهندسان ضرورت هست.

نوشته نظارت ساختمان نخستین دفعه در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *