ملاحظه کاری در گفته بعضی ناظران معدن

به گفته پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،هادی حمیدیان اظهار داشت: از صد و هفده معدن فعال مازندران، تنها هفتاد معدن مسئول فنی دارد.

ملاحظه کاری در گفته بعضی ناظران معدن

ملاحظه کاری در گفته بعضی ناظران معدن

ملاحظه کاری ‌هایی که در گفته  بعضی ناظران معدن می گردد!

وی با عنوان این که قانون ایجاد نظام مهندسی در سال هشتاد، توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد، گفت: نظام مهندسی معدن رسماً از سال هشتاد و یک فعالیتش را شروع کرد و تا به حال ۶ دوره هیئت مدیره در این نهاد روی کار آمده‌اند.
حمیدیان، هدف نظام مهندسی را ارائه خدمت ها و ایمنی قسمت به معادن معرفی کرد و افزود: همه فعالیت‌ های معدنی باید بر اساس خدمت ها مهندسی صورت گیرد چون نبود ایمنی در معادن سبب روز حوادث دلخراش و غیر قابل جبرانی می‌گردد که گاهی اوقات مانند اتفاق معدن یورت دامنه کشوری به خود می‌ گیرد.
وی با عنوان این که ذخایر معدنی تجدید ناپذیر، انفال و جزئی از بیت المال محسوب می گردند، بیان کرد: معدن دارانی که پروانه بهره برداری معدنی دارند در واقع مالک معدن نیستند بلکه این محدوده را از دولت اجاره کرده‌اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: معدن یکی از مشاغل کاملاً تخصصی هست که فرآیند کشف تا استخراج باید طبق دستورالعمل‌ های فنی و مهندسی صورت گیرد از این رو نظام مهندسی معدن از طریق کارشناسان فنی که در معادن دارد بر نحوه فعالیت مهندسی معادن نظارت دارد.
* لزوم واگذاری نظارت و بازرسی معادن به نظام مهندسی معدن
حمیدیان با اشاره به این که وظیفه نظام مهندسی معدن نظارت بر عملکرد فعالیت مهندسی معادن از طریق کارشناسان فنی عضو سازمان هست، ادامه داد: نظارت و بازرسی از معادن بطور کامل به نظام مهندسی معدن واگذار نگردیده هست، تنها ابزار نظام مهندسی معدن کارشناسان فنی هستند که در معادن بر نحوه عملکرد مهندسی معدن نظارت دارند.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران با اشاره به ماده ۲ و ۴ قانون معادن قانون که نظارت و بازرسی از واحدهای معدنی را به وزارت صنعت و معدن واگذار کرده هست، تصریح کرد: در ماده سی و چهار ذکر شد که وزارت صنعت و معدن می ‌توانند با عقد قراردادهایی فعالیت‌ های نظارتی و بازرسی خود را به نظام مهندسی ‌ها ارجاع دهند.
حمیدیان با عنوان این که در چند سالی که نظارت و بازرسی از معادن به نظام مهندسی واگذار گردید، حوادث کم تری رخ داد، گفت: طی دوره‌ای نظارت بر معادن به شرکت ‌های مشاور واگذار گردیده بود که عملکرد مناسبی مهندسی معادن نداشتند و سبب بروز حوادث متعددی در معادن شده بودند.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران با تاکید بر این که مسئولان سازمان صنعت و معدن باید از توانایی نظام مهندسی معدن استفاده کردن بیشتری ببرند، افزود: هزار و پانصد نفر از فارغ التحصیلان مقاطع مختلف دانشگاهی رشته‌های اکتشاف، استخراج، مکانیک سنگ، زمین شناسی با گرایش ‌های مختلف، متالوژها و نقشه بردارها عضو نظام مهندسی معدن مازندران هستند که تا به حال به حدود چهارصد نفر با درجه بندی یک تا سه پروانه اشتغال اعطا شده هست.
وی در ادامه با عنوان این که معادن بسته به بخشنامه وزارت صنعت و معدن و طبق ذخایر و استخراج سالانه به ۴ درجه تقسیم می ‌شوند، گفت: درجه کارشناسان فنی که در فرآیند اکتشاف تا بهره برداری معادن مشغول به فعالیت هستند باید بالاتر از درجه معدن محل مأموریت آن ها باشد.
وی با عنوان این که تعداد اعضای نظام مهندسی معدن در مازندران نسبت خوبی دارد به طوریکه بعنوان نظام درجه ۲ کشور شناخته می‌شود، ادامه داد: نظام مهندسی مازندران دارای بیشترین عضو با مدرک دکتری و کارشناسی ارشد بوده و از نظر جایگاه پروانه اشتغال جز استان‌ هایی قدیمی هست چون معادن زغال سنگ مازندران جز نخستین معادن زغال سنگ کشور محسوب می ‌گردد.


 • NB24

  NB24 …


 • NB72

  NB72 …


 • کتاب تشریح سوال های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

  کتاب تشریح سوال های آزمون نظام مهن …


 • عضويت در کانال تلگرام

  عضويت در کانال تلگرام …


 • NB20

  NB20 …


 • NB20

  NB20 …


 • درسنامه و سوال‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

  درسنامه و سوال‌های طبقه‌بندی شده آ …


 • NB03

  NB03 …

$(“.ads-slider”).lightSlider({
loop: true,
auto: true,
item: 4,
pause: 6000,
speed: 400, //ms’
controls: true,
prevHtml: ”,
nextHtml: ”,
keyPress: true,
responsive: [
{
breakpoint: 1023,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 767,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 479,
settings: {
item: 1,
slideMove: 1
}
}
]
});
$(“.slide_button .prev”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSPrev”).trigger(‘click’);
});
$(“.slide_button .next”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSNext”).trigger(‘click’);
});

ملاحظه کاری در گفته بعضی ناظران معدن

حمیدیان با عنوان این که قانون تکلیف کرده که حقوق مسئول فنی معدن توسط بهره بردار پرداخت گردد، گفت: این کار به نفع نظارت درست بر معادن نیست؛ زمانی حقوق کارشناس فنی که باید بر فعالیت معدن نظارت داشته باشد بر عهده بهره بردار هست یقیناً کارشناس فنی را بر اعمال دستورالعمل‌ ها سردرگم می ‌کند و سبب نارضایتی آن ها شده هست.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران، در مورد مشکلات مسئولان فنی معادن بیان کرد: در شرح وظایف نظام مهندسی معدن عنوان شده که همه اموری که در یک معدن انجام می ‌شود براساس شرح وظایف مسئول فنی هست و باید پاسخگو باشد ولی باید دستمزدش را از بهره بردار دریافت کند.
حمیدیان ادامه داد: درصورتیکه مسئول فنی متوجه مشکلی در فعالیت مهندسی معدن گردد به دلیل این که حقوقش را از بهره بردار می ‌گیرد ناچار هست در گفته به نظام مهندسی ملاحظه کاری کند جالب این‌جاست که معادن علاقه‌ای به کارشناس فنی ندارند و دنبال بهانه هستند تا عذر کارشناس فنی را بخواهند.
وی، در زمینه معضلات مسئولان فنی عنوان کرد: نظام مهندسی کشور دستورالعملی مبنی بر آن که «بهره بردار دستمزد کارشناس فنی را به نظام مهندسی معدن پرداخت کرده و هنگامیکه کارشناس گفته خود را عنوان کرد حقوقش را از نظام مهندسی اخذ کند» مطرح کردند که وزارت صنعت و معدن مانع اجرای این طرح گردید چون بهره برداران ازبرای تعلیق این طرح به وزارت خانه فشار وارد کردند، در عین حال بدنبال پرداخت حقوق مسئولان فنی از نظام مهندسی معدن هستیم تا آنها در کیفیت کارشان مؤثر باشد.
فارغ التحصیلان معدن خواهان توجه معدن داران
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران، با اشاره به این که نظام مهندسی معدن هزار و پانصد عضو دارد در حالی که دویست و چهل و هشت معدن در مازندران فعال هست، گفت: با توجه به تعداد تحصیل کنندگان معدن و نیز تعداد معادن، درصورتیکه هر معدنی ۵ مهندس معدن را جذب کند کل مهندسان معادن مشغول بکار می ‌شوند ولی معدن داران نسبت به جذب نیروی متخصص بی توجه هستند.
حمیدیان با عنوان این که درصورتیکه بخشی از فعالیت‌های معادن را به فارغ التحصیلان رشته‌های مربوط به معدن ارائه گردد ازبرای سیصد نفر اشتغال زایی می شود، خاطر نشان ساخت: بسیاری از این معادن می ‌توانند در قسمت فنی از فارغ التحصیلان رشته‌های مربوط به معدن استفاده کردن کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران با اشاره به اینکه بهره برداران معادن شن و ماسه، مسئولان فنی را از روی ناچاری نگه داشته‌اند و به مسائل فنی و ایمنی توجهی ندارند و مسئول فنی را مزاحم می‌دانند، اظهار کرد: از ۱۱۷ معدن فعال استان ۷۰ معدن مسئول فنی دارند. عدم جذب مهندسان معدن موجب شده تا رشته مهندسی معدن نیز از دور خارج شود به طوری‌که دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی به مدت وقت ۴ سال هست که در رشته معدن پذیرش دانشجو نداشته‌اند و با ادامه این مسیر یقیناً در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان معدن در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

حمیدیان با بیان اینکه تعداد معادن تولید کننده شن و ماسه استاندارد در مازندران بسیار اندک هست و این معادن هم به دلیل عدم نظارت پیوسته در بیشتر مواقع، تولیدات غیراستاندارد دارند، اظهار کرد: باید در ارتباط با استانداردسازی مصالح ساختمانی در سطح معاونت عمرانی استانداری جلساتی برگزار شود تا وظیفه هر بخشی معلوم شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران، استانداردسازی مصالح ساختمانی به خصوص شن و ماسه را یکی از با اهمیت‌ترین مشکلات ساخت و ساز استان دانست و تاکید کرد: طی سال‌های گذشته پیگیری‌های فراوانی انجام شد تا استاندارد سازی مواد معدنی در مصالح ساختمانی به طور واقعی و تخصصی انجام شود

منبع: ایسنا

مشاهده منبع ها آزمون نظام مهندسی

جواب تشریحی آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

نوشته ملاحظه کاری در گفته بعضی ناظران معدن نخستین دفعه در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *