تبعات افزایش دیرهنگام تعرفه خدمت ها مهندسی

به گفته پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،تعرفه سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ با توجه به تورم افسار گسیخته سالهای گذشته به زودی باید محاسبه ، تعدیل و افزایش آن ابلاغ گردد.

تبعات افزایش دیرهنگام تعرفه خدمت ها مهندسی

تبعات افزایش دیرهنگام تعرفه خدمت ها مهندسی

تبعات افزایش دیرهنگام تعرفه  خدمت ها مهندسی

گروه سرویس کارودرآمد جی پلاس – حسین احمدی (معاون خدمت ها مهندسی سازمان نظام مهندسی استان تهران): در واپسین روزهای سال ۱۳۹۷ (۱۴ اسفند) ، سرانجام هیئت پنچ نفره استان تهران عنوان کرد: اعضای جلسه با افزایش تعرفه خدمت ها مهندسی به میزان ۲۵ در صد نسبت به تعرفه سال ۱۳۹۶ موافقت نمودند. و البته این میزان افزایش حداکثر اختیارات هیئت پنچ نفره استان تهران بوده هست.
گرچه این تلاش به نوبه خود قابل قدردانی هست ولیکن در تحقق یکی از درخواست‌های با اهمیت جامعه مهندسی مبنی بر واقعی شدن تعرفه خدمت ها مهندسی بر اساس تورم عمومی کشور و حل مشکلات معیشتی مهندسان و اجرای کامل و به موقع وظایف محوله وفق مقررات ملی ساختمان ماحصلی دیرهنگام تلقی می گردد.
همانصورت که می دانید همه ساله بر اساس ابلاغیه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، خرج ساخت و ساز هرمترمربع بنا که مبنای محاسبات حق الزحمه خدمت ها مهندسی قرار میگیرد ، انتخاب گردیده و با اعمال ضرایب جدول شماره ۱۱ شیوه نامه مربوطه، مجموعه حق الزحمه خدمت ها طراحی و نظارت ازبرای چهاررشته در آن سال انتخاب میگردد.
سپس جدول تفکیک درصدهای تعرفه خدمت ها مهندسی ساختمان در بخشهای طراحی، محاسبه و نظارت ازبرای چهاررشته و هماهنگ کننده، موضوع ماده ۱۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با توجه به رشته/ گروه ساختمان «الف» ، «ب» ، «ج» و «د» عنوان می گردد.
به نظر میرسد هرگاه تعرفه دیرتر از موعد خود نظیر تعرفه ۹۷ ابلاغ شود، در واقع میتواند به ضرر مهندسین نیز تمام شود! به چه دلیل؟
همانصورت که ذکر شد تعرفه خدمت ها مهندسی با استفاده کردن از مبلغ خرج ساخت و ساز که شورای مرکزی آنرا عنوان می کند و با استفاده کردن از ضرایب جدول مبحث دوم مقررات ملی استخراج می شود.
بنابراین ضرایب که ثابت هست و هر سال با عنوان مبلغ کل ساخت و ساز در آن سال، تعرفه خدمت ها مهندسی محاسبه می شود. در سال ۹۷ هم ، شورای مرکزی یکبار خرج ساخت را عنوان کرده و تا کنون نیز آنرا تغییری نداده هست. و ولی از سوی دیگر، هیات مدیره حق دارد که تعرفه خدمت ها مهندسی را نسبت به مبلغ محاسبه شده طبق ضرایب مبحث دو تا ۲۵ درصد افزایش یا کاهش بدهد؛ که در صورت تصویب هیات مدیره به هیات ۵ نفره استان ارجاع و با تصویب آنها اجرایی می شود.
ملاحظه می کنید که چون افزایش تعرفه نسبت به مبلغ محاسباتی زیربنا هست ؛ لذا درصورتیکه فرض کنیم در یک سال هیات مدیره ۲۵ درصد را افزایش بدهند و هیات ۵ نفره هم مصوب و ابلاغ کنند ولی در سال پس از آن این کار را نکنند ؛ عملا در مجموع دو سال متوالی، این افزایش تعرفه نسبت به این که هیات مدیره هیچ زمانی تعرفه را افزایش نداده باشد، تفاوتی نخواهد داشت.


 • کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها

  کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و …


 • NB03

  NB03 …


 • NB20

  NB20 …


 • CD LABLE (2)

  CD LABLE (2) …


 • NB24

  NB24 …


 • NB71

  NB71 …


 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي

  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي …


 • سایت شخصی محمدکریمی

  سایت شخصی محمدکریمی …

$(“.ads-slider”).lightSlider({
loop: true,
auto: true,
item: 4,
pause: 6000,
speed: 400, //ms’
controls: true,
prevHtml: ”,
nextHtml: ”,
keyPress: true,
responsive: [
{
breakpoint: 1023,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 767,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 479,
settings: {
item: 1,
slideMove: 1
}
}
]
});
$(“.slide_button .prev”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSPrev”).trigger(‘click’);
});
$(“.slide_button .next”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSNext”).trigger(‘click’);
});

تبعات افزایش دیرهنگام تعرفه خدمت ها مهندسی

در واقع با این افزایش ۲۵ درصدی، هیات مدیره هر سال باید همین افزایش را مجدد اعمال کند تا اثرش خنثی نشود. که این کار تقریبا محال هست. تنها شاید ازبرای پرونده هایی که در سال ۹۷ فیش آنها صادر شده هست و در همین ماه های اول سال ۹۸ به مرحله اتمام عملیات ساختمانی نزدیک می شوند، این تعرفه میتواند تا حدودی اثر گذار باشد که البته این دست پروژه ها تعدادشان ناچیز هست.
ولی اثر منفی مورد اشاره، الان چه بدلیل تصمیم دیرهنگام مسئولین ذیربط باشد و یا کند عمل کردن شرکت خدمت ها سامانه (فناوران) ، در هر حال این میشود که خود بخود ، تاخیر اعمال تعرفه ۹۷ در سال ۹۸ ؛ عملا تعرفه ۹۸ نیز به تبع آن دیرتر در سیستم اعمال می شود و تورم چند ده درصدی که قرار بود بابت سال ۹۷ در تعرفه ۹۸ در پرونده ها لحاظ شود با چندین ماه تاخیر اعمال می شود ؛ حال آنکه در این میان، بسیاری از پرونده ها با همین سرنوشت خاتمه می یابند.
بنابراین عملا افزایش ۲۵ درصدی تعرفه، آن کمک درخور و مورد انتظار را به سبد معیشتی مهندسان نمی کند ؛ بلکه با اعمال دیر هنگام آن تاثیر منفی نیز میتواند داشته باشد.
در خاتمه ی این مقال، شایسته هست یادآور شود که معضل پرداخته شده در این یادداشت ، علاوه بر تبعات منفی معیشتی و آثار روحی و روانی و نارسایی هایی که در کارآمدی طراحان و ناظرین در پروژه ها و کارگاهها دارد ؛ بلکه مسبب بسیاری از منازعات و دعواهای میان مالک و ناظر نیز می باشد.
می بایست بلادرنگ در سه ماهه اول امسال ، نسبت به محاسبات تعدیل تعرفه ۹۸ و اعمال آن نسبت به سال ۹۷ کار نمود تا بدین ترتیب از تبعات طولانی شدن آن پیشگیری شود.
منبع: جی پلاس

مشاهده منبع ها آزمون نظام مهندسی

بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی شهرسازی

نوشته تبعات افزایش دیرهنگام تعرفه خدمت ها مهندسی نخستین دفعه در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *