استفاده کردن از ظرفیت‌ و نیروی انسانی نظام‌مهندسی در ارزیابی سیل گذشته

به گفته پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،مازیار حسینی با بیان این که از ظرفیت‌ و نیروی انسانی نظام ‌مهندسی‌ساختمان ازبرای ارزیابی سیل گذشته بهره گرفته می‌ شود، اظهار داشت: با استفاده کردن از ظرفیت ‌هایی که در مرکز بررسی ها مسیر، مسکن و شهرسازی، پژوهشگاه‌ و سایر دستگاه‌ ها و نهادهای پژوهشی مرتبط نیز وجود دارد ارزیابی ‌های آتی در حوزه زمین لغزش و سیل انجام می ‌گردد.

استفاده کردن از ظرفیت‌ و نیروی انسانی نظام‌مهندسی در ارزیابی سیل گذشته

استفاده کردن از ظرفیت‌ و نیروی انسانی نظام‌مهندسی در ارزیابی سیل گذشته

استفاده کردن از ظرفیت‌ و نیروی انسانی نظام‌مهندسی در ارزیابی سیل گذشته

مازیار حسینی، معاون مسکن و ساختمان وزارت مسیر و شهرسازی که به دستور وزیر مسیر و شهرسازی بعنوان نماینده وزیر به منطقه سیل‌زده لرستان مسافرت کرده هست در باره جزئیات بازدیدهای خود از مناطق پلدختر و معمولان به ارایه توضیح پرداخت و افزود: یکی از مسائل مهمی که در لرستان بویژه بحرانی هست مساله زمین لغزش هست. در لرستان و در مناطق سیل‌زده استان در بسیاری از نقاط هم تعداد بسیاری، زمین لغزش رخ داده و هم پتانسیل رخ داد تعداد دیگری زمین لغزش در سطح گسترده وجود دارد.
وی با بیان این که تیمی متخصص در حوزه زمین‌لغزش با مدیریت مرکز بررسی ها مسیر، مسکن و شهرسازی مسئول شده‌اند تا در باره زمین لغزش، ارزیابی ‌هایی را از مناطق پرخطر داشته باشند، گفت: با استفاده کردن از ظرفیت‌ هایی که در مرکز بررسی ها مسیر، مسکن و شهرسازی، پژوهشگاه‌ ها و سایر دستگاه‌ها و نهادهای پژوهشی مرتبط وجود دارد ارزیابی‌ های آتی در حوزه زمین لغزش و سیل انجام می‌ گردد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت مسیر و شهرسازی ادامه داد: گزارشی از مناطقی که پتانسیل لغزش در آن ها وجود دارد تهیه و به مسئولان ذی‌ربط عنوان می گردد و پس از آن، طرح‌ های مقاوم‌سازی و پایدارسازی ازبرای مناطق با خطر لغزش انجام می شود.
وی با بیان این که ازبرای انجام عملیات بازسازی و سایر اقدامات احتیاج به آمارهای دقیق و درست هست، تصریح کرد: در باره زمین لرزه، چک‌لیست‌های مشخصی وجود دارد که پس از زمین لرزه می ‌توان تشخیص داد که کدام ساختمان قابل تعمیر، کدام غیرقابل تعمیر و حتی کدام ساختمان غیرقابل ورود هست. رنگهای قرمز، زرد و سبز انتخاب کننده مشخصاتی هستند که امدادگران میتوانند از آن ها راهنماییهای لازم را کسب کنند.
این مقام‌مسئول، با بیان این که چنین کاری ازبرای ساختمانهایی که در معرض سیل قرار گرفته اند نیز باید انجام گردد، گفت: این موضوع به مرکز بررسی ها مسیر، مسکن و شهرسازی ابلاغ گردیده هست تا چک‌لیستی را ازبرای ارزیابی سریع ساختمان ‌ها با همکاری متخصصان مهندسی سازه و ژئوتکنیک، تهیه کنند. بازدید از این ساختمان‌ها نیز با همکاری نیروهای سازمان‌ های نظام مهندسی ساختمان و مهندسان عضو آن انجام می شود.


 • کتاب تشریح سوال های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

  کتاب تشریح سوال های آزمون نظام مهن …


 • صفحه اینستاگرام

  صفحه اینستاگرام …


 • کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها

  کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و …


 • جزوه مقررات شهرسازی و معماری ازبرای عبورمرور معلولین

  جزوه مقررات شهرسازی و معماری ازبرای …


 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي

  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي …


 • NB24

  NB24 …


 • NB20

  NB20 …


 • عضويت در کانال تلگرام

  عضويت در کانال تلگرام …

$(“.ads-slider”).lightSlider({
loop: true,
auto: true,
item: 4,
pause: 6000,
speed: 400, //ms’
controls: true,
prevHtml: ”,
nextHtml: ”,
keyPress: true,
responsive: [
{
breakpoint: 1023,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 767,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 479,
settings: {
item: 1,
slideMove: 1
}
}
]
});
$(“.slide_button .prev”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSPrev”).trigger(‘click’);
});
$(“.slide_button .next”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSNext”).trigger(‘click’);
});

استفاده کردن از ظرفیت‌ و نیروی انسانی نظام‌مهندسی در ارزیابی سیل گذشته

وی بیان داشت: این کار با این هدف انجام می ‌گردد تا ارزیابی دقیقی از میزان خسارات بدست آید. چون آمار کلی با آماری که دقیق و میدانی و بر پایه ارزیابی‌های مهندسی باشد، متفاوت هست و روی بودجه‌ای که دولت باید مصروف این مساله کند تاثیر بسیار قابل ملاحظه‌ای دارد.
حسینی در ادامه گفتگوی خود به جمع‌بندی بازدیدهای میدانی از مناطق سیل‌زده پلدختر و معمولان پرداخت و افزود: بسیاری از ساختمان‌ هایی که تخریب شدند در حریم مسیل‌ ها بودند و قاعدتا دیگر نباید در همان محل احداث گردند. حتما ساختمان‌ هایی که در مسیل رودخانه‌ها احداث شده اند باید به نقاط مناسبی منتقل کردند. بدین معنا که در آن مناطق با خطر سیلاب و زمین لغزش ساکن بوده اند ننباید در همان منطقه مجدد اسکان یابند.
این مقام‌مسئول گفت: تعدادی از روستاهایی که در مسیر سیلاب قرار داشتند متاسفانه بطور کامل محو شده و چیزی از آن ها باقی نمانده هست. قاعدتا با این وضعیت دیگر نباید روستا را دوباره در همان منطقه پرخطر احداث کرد و باید با مکانیابی مناسب در مجاورت آن روستاها زمین‌ های مناسبی که در معرض خطر سیلاب و زمین لغزش و گسل ‌های فعال زمین لرزه نباشد، شناسایی و کار بازسازی و انتقال در مناطق امن، انجام شود.
حسینی، همکاری مردم را ازبرای جابه‌جایی واحدهای مسکونی خود به مناطق امن از نظر مخاطرات طبیعی مثبت ارزیابی کرد و افزود: خوشبختانه در زمینه جابه‌جایی واحدهای مسکونی به مناطق امن در گفت و گوهایی که با ریش سفیدان تعدادی از روستاها داشتم، تصویر العملهای مناسبی را دیدم و بنظر این آمادگی و زمینه ازبرای سیل زدگان وجود دارد تا محل زندگی خود را به مناطق امن منتقل کنند.
وی خاطر نشان ساخت: تعدادی زیادی واحدهای مسکونی در مناطق سیل‌زده باید در منطقه جدیدی مکانیابی شوند و کار ساخت و ساز در نقطه تازه و ایمن انجام می شود.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

مشاهده منبع ها آزمون نظام مهندسی

سوالات آزمون نظام مهندسی نقشه برداري

نوشته استفاده کردن از ظرفیت‌ و نیروی انسانی نظام‌مهندسی در ارزیابی سیل گذشته نخستین دفعه در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *